Cors de nissart en linha – Conjugasons – Desinéncias dei vèrbs regulars

I – Indicatiu

1r grop (AR)2d grop (IR) (incoactiu)3ç grop (ER, RE)
PRESENTi
es

a
am
atz
an
(iss)i *
(iss)es
(iss)e
(iss)èm
(iss)ètz
(iss)on
i
es
e
èm
ètz
on

* Lu vèrbs dau 2d grop si repartisson en 2 categorias:

  • Lu vèrbs de desinéncias simpli (I, ES, E): sentir → senti, sentes, sente
  • Lu vèrbs incoactius (ISSI, ISSES, ISSE): finir → finissi, finisses, finisse
1r grop (AR)2d grop (IR) (incoactiu)3ç grop (ER, RE)
IMPERFACHavi
aves
ava
avam
avatz
avan
(iss)ii
(iss)ies
(iss)ia
(iss)iavam
(iss)iavatz
(iss)ian
ii
ies
ia
iavam
iavatz
ian
1r grop (AR)2d grop (IR) (incoactiu)3ç grop (ER, RE)
PRETERITèri
ères
èt
eriam
eriatz
èron
(iss)èri
(iss)ères
(iss)
èt
(iss)eriam
(iss)eriatz
(iss)èron
èri
ères
èt
eriam
eriatz
èron
1r grop (AR)2d grop (IR) (incoactiu)3ç grop (ER, RE)
FUTURarai, erai *
aràs, eràs
arà, erà
arem, erem
aretz, eretz
aràn, eràn
irai, (iss)erai *
iràs, (iss)eràs
irà, (iss)erà
irem, (iss)erem
iretz, (iss)eretz
iràn, (iss)eràn
erai, rai *
eràs, ràs
erà, rà
erem, rem
eretz, retz
eràn, ràn

* Dins la conjugason estandard, li desinéncias dau futur son en:

  • A per lu vèrbs dau 1r grop (AR): cantar → cantarai
  • I per lu vèrbs dau 2d grop (IR): sentir, finir → sentirai, finirai
  • E per lu vèrbs dau 3ç grop (ER): créisser → creisserai
  • R per lu vèrbs dau 3ç grop (RE): batre → batrai

Pura, dins lo lengatge corrent, la forma en E s’es generalizada a toi lu grops: canterai, senterai, finisserai, baterai

II – Condicional

1r grop (AR)2d grop (IR) (incoactiu)3ç grop (ER, RE)
PRESENTarii, erii *
aries, eries
aria, eria
ariam, eriavam
ariatz, eriavatz
arian, erian
irii, (iss)erii *
iries, (iss)eries
iria, (iss)eria
iriam, (iss)eriavam
iriatz, (iss)eriavatz
irian, (iss)erian
erii, rii *
eries, ries
eria, ria
eriam, riam, eriavam
eriatz, riatz, eriavatz
erian, rian

* Dins la conjugason estandard, li desinéncias dau condicional present son en:

  • A per lu vèrbs dau 1r grop (AR): cantar → cantarii
  • I per lu vèrbs dau 2d grop (IR): sentir, finir → sentirii, finirii
  • E per lu vèrbs dau 3ç grop (ER): créisser → creisserii
  • R per lu vèrbs dau 3ç grop (RE): batre → batrii

Pura, dins lo lengatge corrent, la forma en E s’es generalizada a toi lu grops: canterii, senterii, finisserii, baterii

III – Subjontiu

1r grop (AR)2d grop (IR) (incoactiu)3ç grop (ER, RE)
PRESENTi
es
e
em
etz
an
(iss)i
(iss)es
(iss)e
(
iss)em
(iss)etz
(iss)an
i
es
e
em
etz
an
1r grop (AR)2d grop (IR) (incoactiu)3ç grop (ER, RE)
IMPERFACHèssi
èsses
èsse
essiam
essiatz
esson
(iss)èssi
(iss)èsses
(iss)èsse
(
iss)essiam
(iss)essiatz
(iss)èsson
èssi
èsses
èsse
essiam
essiatz
esson

IV – Imperatiu

1r grop (AR)2d grop (IR) (incoactiu)3ç grop (ER, RE)
AFIRMATIUa!
em!
atz
!
(iss)e!
(iss)em!
(iss)etz
!
e!
em!
etz
!
1r grop (AR)2d grop (IR) (incoactiu)3ç grop (ER, RE)
NEGATIUar!
em!
etz
!
ir!
(iss)em!
(iss)etz
!
er! re!
em!
etz
!

V – Formas impersonali

1r grop (AR)2d grop (IR)3ç grop (ER, RE)
INFINITIUarirer, re
1r grop (AR)2d grop (IR) (incoactiu)3ç grop (ER, RE)
GERONDIUant(iss)entent
1r grop (AR)2d grop (IR)3ç grop (ER, RE)
PARTICIPI PASSATatitut