Cors de nissart en linha – Conjugasons – Vèrb “Faire/Far”

FAIRE/FAR

I – Indicatiu

PRESENT IMPERFACH PRETERITFUTUR
Fau
Fas
Fa
Fèm
Fètz
Fan
Faïi
Faïes
Faïa
Faiavam
Faiavatz
Faïan
Faguèri
Faguères
Faguèt
Fagueriam
Fagueriatz
Faguèron
Farai
Faràs
Fa
Farem
Faretz
Faràn
PASSAT COMPAUATPLUS-QUE-PERFACHFUTUR ANTERIOR
Ai fach
As fach
A fach
Avèm fach
Avètz fach
An fach
Avii fach
Avies fach
Avia fach
Aviavam fach
Aviavatz fach
Avian fach
Aurai fach
Auràs fach
Aurà fach
Aurem fach
Auretz fach
Auràn fach

II – Condicional

PRESENTPASSAT
Farii
Faries
Faria
Fariavam
Fariavatz
Farian
Aurii fach
Auries fach
Auria fach
Auriavam fach
Auriavatz fach
Aurian fach

III – Subjonctiu

PRESENTIMPERFACH
Fagui
Fagues
Fague
Faguem
Faguetz
Fagan
Faguèssi
Faguèsses
Faguèsse
Faguessiam
Faguessiatz
Faguèsson

IV – Imperatiu

AFIRMATIUNEGATIU
Fai !
Faguem !
Faguetz !
Non faire !
Non faguem ! Faguem pas !
Non faguetz ! Faguetz pas !

V – Formas impersonali

INFINITIUGERONDIUPARTICIPI PASSAT
Faire
Far
FasentFach
Facha
Fachs
Fachi