Accéder au contenu principal

Vèrbs dau 2d grop incoactius [-IR] (Verbes du 2ème groupe incoactifs [-IR])

Retorn au somari [Retour au sommaire]

Retorn a la pàgina « Conjugasons » [Retour à la page « Conjugaisons »]

FINIR

I – Indicatiu

PRESENT IMPERFACH PRETERITFUTUR
FinissiFinissiiFinissèriFinisserai
FinissesFinissiesFinissèresFinisseràs
FinisseFinissiaFinissètFinisserà
FinissèmFinissiavamFinisseriamFinisserem
FinissètzFinissiavatzFinisseriatzFinisseretz
FinissonFinissianFinissèronFinisseràn

Passat compauat: ai finit, as finit, a finit…

Plus-que-perfach: avii finit, avies finit, avia finit…

Futur anterior: aurai finit, auràs finit, aurà finit…

II – Condicional

Finisserii
Finisseries
Finisseria
Finisseriavam
Finisseriavatz
Finisserian

III – Subjonctiu

PRESENTIMPERFACH
FinissiFinissèssi
FinissesFinissèsses
FinisseFinissèsse
FinissemFinissessiam
FinissetzFinissessiatz
FinissonFinissèsson

IV – Imperatiu

POSITIUNEGATIU
Finisse !Non finir !
Finissem !Non finissem ! / Finissem pas !
FinissetzNon finissetz ! / Finissetz pas !

V – Formas impersonali

GERONDIUPARTICIPI PASSAT
FinissentFinit
Finida
Finits
Finidi
%d blogueurs aiment cette page :