Conjugason dau preterit en nissart (Conjugaison du passé simple en niçois)

III– Indicatiu preterit [Indicatif passé simple]

Retorn a la tiera dei conjugasons [Retour à la liste des conjugaisons]

3.1 – Lu auxiliaris [Les auxiliaires]

ÈSTRE

Siguèri /si’gɛri/
Siguères /sig’uɛres/
Siguèt /si’gɛt/
Sigueriam /sige’rjãŋ/
Sigueriatz /sige’rjas/
Siguèron /si’gɛru/

AVER

Auguèri /aw’gɛri/
Auguères /aw’gɛres/
Auguèt /aw’gɛt/
Augueriam /awge’rjãŋ/
Augueriatz /awge’rjas/
Auguèron /aw’gɛru/

3.2 – Lu vèrbs dau 1r grop (-AR) [Les verbes du 1er groupe (-AR)]

CANTAR

Cantèri /kãn’tɛri/
Cantères /kãn’tɛres/
Cantèt /kãn’tɛt/
Canteriam /kãnte’rjãŋ/
Canteriatz /kãnte’rjas/
Cantèron /’kãn’tɛru/

3.3.1 – Lu vèrbs dau 2d grop simples (-IR) [Les verbes du 2ème groupe simples (-IR)]

SENTIR

Sentèri /sɛn’tɛri/
Sentères /sɛn’tɛres/
Sentèt /sɛn’tɛt/
Senteriam /sɛnte’rjãŋ/
Senteriatz /sɛnte’rjas/
Sentèron /sɛn’tɛru/

3.3.2 – Lu vèrbs dau 2d grop incoactius (-IR/ISS) [Les verbes du 2ème groupe incoactifs (-IR/ISS)]

FINIR

Finissèri /fini’sɛri/
Finissères /fini’sɛres/
Finissèt /fini’sɛt/
Finisseriam /finise’rjãŋ/
Finisseriatz /finise’rjas/
Finissèron /fini’sɛru/

3.4 – Lu vèrbs dau 3ç grop (-ER/RE) [Les verbes du 3ème groupe (-ER/RE)]

CRÉISSER

Creissèri /krej’sɛri/
Creissères /krej’sɛres/
Creissèt /krej’sɛt/
Creisseriam /krejse’rjãŋ/
Creisseriatz /krejse’rjas/
Creissèron /kreij’sɛru/

VENDRE

Vendèri /vɛn’dɛri/
Vendères /vɛn’dɛres/
Vendèt /vɛn’dɛt/
Venderiam /vɛnde’rjãŋ/
Venderiatz /vɛnde’rjas/
Vendèron /vɛn’dɛru/

Desinéncias dei 1r, 2d e 3ç grops au preterit [Désinences des 1er, 2ème et 3ème groupes au passé simple]

-(iss)èri
-(iss)ères
-(iss)èt
-(iss)eriam
-(iss)eriatz
-(iss)èron

3.5 – Lu vèrbs dai alternàncias vocaliqui [Les verbes à alternances vocaliques]

Si conjugan regularament [Se conjuguent régulièrement]

3.6 – Lu vèrbs irregulars [Les verbes irréguliers]

ANAR

Anèri /a’nɛri/
Anères /a’nɛres/
Anèt /a’nɛt/
Aneriam /ane’rjãŋ/
Aneriatz /ane’rjas/
Anèron /a’nɛru/

DEURE

Deuguèri /dew’gɛri/
Deuguères /dew’gɛres/
Deuguèt /dew’gɛt/
Deugueriam /dewge’rjãŋ/
Deugueriatz /dewge’rjas/
Deuguèron /dew’gɛru/

DIRE

Diguèri /di’gɛri/
Diguères /di’gɛres/
Diguèt /di’gɛt/
Digueriam /dige’rjãŋ/
Digueriatz /dige’rjas/
Diguèron /di’gɛru/

ESCRIURE

Escriuguèri /eskriw’gɛri/
Escriuguères /eskriw’gɛres/
Escriuguèt /eskriw’gɛt/
Escriugueriam /eskriwge’rjãŋ/
Escriugueriatz /eskriwge’rjas/
Escriuguèron /eskriw’gɛru/

ESTAIRE/ESTAR

Estaguèri /esta’gɛri/
Estaguères /esta’gɛres/
Estaguèt /esta’gɛt/
Estagueriam /estage’rjãŋ/
Estagueriatz /estage’rjas/
Estaguèron /esta’gɛru/

FAIRE/FAR

Faguèri /fa’gɛri/
Faguères /fa’gɛres/
Faguèt /fa’gɛt/
Fagueriam /fage’rjãŋ/
Fagueriatz /fage’rjas/
Faguèron /fa’gɛru/

PODER/POSQUER

Posquèri /pus’kɛri/
Posquères /pus’kɛres/
Posquèt /pus’kɛt/
Posqueriam /puske’rjãŋ/
Posqueriatz /puske’rjas/
Posquèron /pus’kɛru/

SAUPRE

Saupèri /saw’pɛri/
Saupères /saw’pɛres/
Saupèt /saw’pɛt/
Sauperiam /sawpe’rjãŋ/
Sauperiatz /sawpe’rjas/
Saupèron /saw’pɛru/

VEIRE

Veguèri /ve’gɛri/
Veguères /ve’gɛres/
Veguèt /ve’gɛt/
Vegueriam /vege’rjãŋ/
Vegueriatz /vege’rjas/
Veguèron /ve’gɛru/

VENIR

Venguèri /vɛn’gɛri/
Venguères /vɛn’gɛres/
Venguèt /vɛn’gɛt/
Vengueriam /vɛnge’rjãŋ/
Vengueriatz /vɛnge’rjas/
Venguèron /vɛn’gɛru/