Conjugason de l’imperfach en nissart (Conjugaison de l’imparfait en niçois)

II – Indicatiu imperfach [Indicatif imparfait]

Retorn a la tiera dei conjugasons [Retour à la liste des conjugaisons]

2.1 – Lu auxiliaris [Les auxiliaires]

ÈSTRE

Èri /’ɛri/
Ères /’ɛres/
Èra /’ɛra/
Eravam /era’vãŋ/
Eravatz /era’vas/
Èran /’ɛru, ‘ɛron/

AVER

Avii /a’vii/
Avies /a’vies/
Avia /a’via/
Aviavam /avja’vãŋ/
Aviavatz /avja’vas/
Avian /a’viu, a’vion/

2.2 – Lu vèrbs dau 1r grop (-AR) [Les verbes du 1er groupe (-AR)]

CANTAR

Cantavi /kãn’tavi/
Cantaves /kãn’taves/
Cantava /kãn’tava/
Cantavam /kãnta’vãŋ/
Cantavatz /kãnta’vas/
Cantavan /’kãn’tavu, ‘kãn’tavon/

Desinéncias dau 1r grop a l’imperfach  [Désinences du 1er groupe à l’imparfait]

-avi
-aves
-ava
-avam
-avatz
-avan

2.3.1 – Lu vèrbs dau 2d grop simples (-IR) [Les verbes du 2ème groupe simples (-IR)]

SENTIR

Sentii /sɛn’tii/
Senties /sɛn’ties/
Sentia /sɛn’tia/
Sentiavam /sɛntja’vãŋ/
Sentiavatz /sɛntja’vas/
Sentian /sɛn’tiu, sɛn’tion/

2.3.2 – Lu vèrbs dau 2d grop incoactius (-IR/ISS) [Les verbes du 2ème groupe incoactifs (-IR/ISS)]

FINIR

Finissii /fini’sii/
Finissies /fini’sies/
Finissia /fini’sia/
Finissiavam /finisja’vãŋ/
Finissiavatz /finisja’vas/
Finissian /fini’siu, fini’sion/

2.4 – Lu vèrbs dau 3ç grop (-ER/RE) [Les verbes du 3ème groupe (-ER/RE)]

CRÉISSER

Creissii /krej’sii/
Creissies /krej’sies/
Creissia /krej’sia/
Creissiavam /krejsja’vãŋ/
Creissiavatz /krejsja’vas/
Creissian /kreij’siu, krej’sion/

VENDRE

Vendii /vɛn’dii/
Vendies /vɛn’dies/
Vendia /vɛn’dia/
Vendiavam /vɛndja’vãŋ/
Vendiavatz /vɛndja’vas/
Vendian /vɛn’diu, vɛn’dion/

Desinéncias dei 2d e 3ç grops a l’imperfach [Désinences des 2ème et 3ème groupes à l’imparfait]

-(iss)ii
-(iss)ies
-(iss)ia
-(iss)iavam
-(iss)iavatz
-(iss)ian

2.5 – Lu vèrbs dai alternàncias vocaliqui [Les verbes à alternances vocaliques]

Si conjugan regularament [Se conjuguent régulièrement]

2.6 – Lu vèrbs irregulars [Les verbes irréguliers]

ANAR

Anavi /a’navi/
Anaves /a’naves/
Anava /a’nava/
Anavam /ana’vãŋ/
Anavatz /ana’vas/
Anavan /a’navu, a’navon/

DEURE

Devii /de’vii/
Devies /de’vies/
Devia /de’via/
Deviavam /devja’vãŋ/
Deviavatz /devja’vas/
Devian /de’viu, de’vion/

DIRE

Diïi /di’ii/
Diïes /di’ies/
Diïa /di’ia/
Diiavam /dija’vãŋ/
Diiavatz /dija’vas/
Diïan /di’iu, di’ion/

ESCRIURE

Escrivii /eskri’vii/
Escrivies /eskri’vies/
Escrivia /eskri’via/
Escriviavam /eskrivja’vãŋ/
Escriviavatz /eskrivja’vas/
Escrivian /eskri’viu, eskri’vion/

ESTAIRE/ESTAR

Estaïi /esta’ii/
Estaïes /esta’ies/
Estaïa /esta’ia/
Estaiavam /estaja’vãŋ/
Estaiavatz /estaja’vas/
Estaïan /esta’iu, esta’ion/

FAIRE/FAR

Faïi /fa’ii/
Faïes /fa’ies/
Faïa /fa’ia/
Faiavam /faja’vãŋ/
Faiavatz /faja’vas/
Faïan /fa’iu, fa’ion/

PODER/POSQUER

Podii /pu’dii/
Podies /pu’dies/
Podia /pu’dia/
Podiavam /pudja’vãŋ/
Podiavatz /pudja’vas/
Podian /pu’diu, pu’dion/

SAUPRE

Sabii /sa’bii/
Sabies /sa’bies/
Sabia /sa’bia/
Sabiavam /sabja’vãŋ/
Sabiavatz /sabja’vas/
Sabian /sa’biu, sa’bion/

VEIRE

Veïi /ve’ii/
Veïes /ve’ies/
Veïa /ve’ia/
Veiavam /veja’vãŋ/
Veiavatz /veja’vas/
Veïan /ve’iu, ve’ion/

VENIR

Venii /ve’nii/
Venies /ve’nies/
Venia /ve’nia/
Veniavam /venja’vãŋ/
Veniavatz /venja’vas/
Venian /ve’niu, ve’nion/