Conjugason dau futur simple en nissart (Conjugaison du futur simple en niçois)

IV– Indicatiu futur simple [Indicatif futur simple]

Retorn a la tiera dei conjugasons [Retour à la liste des conjugaisons]

4.1 – Lu auxiliaris [Les auxiliaires]

ÈSTRE

Serai /se’raj/
Seràs /se’ras/
Serà /se’ra/
Serem /se’rɛŋ/
Seretz /se’res/
Seràn /se’rãŋ/

AVER

Aurai /aw’raj/
Auràs /aw’ras/
Aurà /aw’ra/
Aurem /aw’rɛŋ/
Auretz /aw’res/
Auràn /aw’rãŋ/

4.2 – Lu vèrbs dau 1r grop (-AR) [Les verbes du 1er groupe (-AR)]

CANTAR

Canterai /kãnte’raj/
Canteràs /kãnte’ras/
Canterà /kãnte’ra/
Canterem /kãnte’rɛŋ/
Canteretz /kãnte’res/
Canteràn /’kãnte’rãŋ/

4.3.1 – Lu vèrbs dau 2d grop simples (-IR) [Les verbes du 2ème groupe simples (-IR)]

SENTIR

Senterai /sɛnte’raj/
Senteràs /sɛnte’ras/
Senterà /sɛnte’ra/
Senterem /sɛnte’rɛŋ/
Senteretz /sɛnte’res/
Senteràn /sɛnte’rãŋ/

4.3.2 – Lu vèrbs dau 2d grop incoactius (-IR/ISS) [Les verbes du 2ème groupe incoactifs (-IR/ISS)]

FINIR

Finisserai /finise’raj/
Finisseràs /finise’ras/
Finisserà /finise’ra/
Finisserem /finise’rɛŋ/
Finisseretz /finise’res/
Finisseràn /finise’rãŋ/

4.4 – Lu vèrbs dau 3ç grop (-ER/RE) [Les verbes du 3ème groupe (-ER/RE)]

CRÉISSER

Creissèri /krej’sɛri/
Creissères /krej’sɛres/
Creissèt /krej’sɛt/
Creisseriam /krejse’rjãŋ/
Creisseriatz /krejse’rjas/
Creissèron /kreij’sɛru/

VENDRE

Vendèri /vɛn’dɛri/
Vendères /vɛn’dɛres/
Vendèt /vɛn’dɛt/
Venderiam /vɛnde’rjãŋ/
Venderiatz /vɛnde’rjas/
Vendèron /vɛn’dɛru/

Desinéncias dei 1r, 2d e 3ç grops au futur simple [Désinences des 1er, 2ème et 3ème groupes au futur simple]

-(iss)erai
-(iss)eràs
-(iss)erà
-(iss)erem
-(iss)eretz
-(iss)eràn

4.5 – Lu vèrbs dai alternàncias vocaliqui [Les verbes à alternances vocaliques]

Si conjugan regularament [Se conjuguent régulièrement]

4.6 – Lu vèrbs irregulars [Les verbes irréguliers]

ANAR

Anerai /ane’raj/
Aneràs /ane’ras/
Anerà /ane’ra/
Anerem /ane’rɛŋ/
Aneretz /ane’res/
Aneràn /ane’rãŋ/

DEURE

Deurai /dew’raj/
Deuràs /dew’ras/
Deurà /dew’ra/
Deurem /dew’rɛŋ/
Deuretz /dew’res/
Deuràn /dew’rãŋ/

DIRE

Dirai /di’raj/
Diràs /di’ras/
Dirà /di’ra/
Direm /di’rɛŋ/
Diretz /di’res/
Diràn /di’rãŋ/

ESCRIURE

Escriurai /eskriw’gɛri/
Escriuràs /eskriw’gɛres/
Escriurà /eskriw’gɛt/
Escriurem /eskriwge’rjãŋ/
Escriuretz /eskriwge’rjas/
Escriuràn /eskriw’gɛru/

ESTAIRE/ESTAR

Estarai /esta’raj/
Estaràs /esta’ras/
Estarà /esta’ra/
Estarem /esta’rɛŋ/
Estaretz /esta’res/
Estaràn /esta’rãŋ/

FAIRE/FAR

Farai /fa’raj/
Faràs /fa’ras/
Farà /fa’ra/
Farem /fa’rɛŋ/
Faretz /fage’rjas/
Faràn /fa’rãŋ/

PODER/POSQUER

Porrai /pu’raj/
Porràs /pu’ras/
Porrà /pu’ra/
Porrem /pu’rɛŋ/
Porretz /pu’res/
Porràn /pu’rãŋ/

SAUPRE

Sauprai /saw’praj/
Saupràs /saw’pras/
Sauprà /saw’pra/
Sauprem /saw’prɛŋ/
Saupretz /saw’pres/
Saupràn /saw’prãŋ/

VEIRE

Veirai /vej’raj/
Veiràs /vej’res/
Veirà /vej’ra/
Veirem /vej’rɛŋ/
Veiretz /vej’res/
Veiràn /vej’rãŋ/

VENIR

Vendrai /vɛn’draj/
Vendràs /vɛn’dras/
Vendrà /vɛn’dra/
Vendrem /vɛn’drɛŋ/
Vendretz /vɛn’dres/
Vendràn /vɛn’dãŋ/