Cors de nissart en linha – Conjugasons – Vèrbs dau 3ç grop (ER)

CRÉISSER

I – Indicatiu

PRESENT IMPERFACH PRETERITFUTUR
Creissi
Creisses
Creisse
Creissèm
Creissètz
Creisson
Creissii
Creissies
Creissia
Creissiavam
Creissiavatz
Creissian
Creissèri
Creissères
Creissèt
Creisseriam
Creisseriatz
Creissèron
Creisserai
Creisseràs
Creisserà
Creisserem
Creisseretz
Creisseràn
PASSAT COMPAUATPLUS-QUE-PERFACHFUTUR ANTERIOR
Ai creissut
As creissut
A creissut
Avèm creissut
Avètz creissut
An creissut
Avii creissut
Avies creissut
Avia creissut
Aviavam creissut
Aviavatz creissut
Avian creissut
Aurai creissut
Auràs creissut
Aurà creissut
Aurem creissut
Auretz creissut
Auràn creissut

II – Condicional

PRESENTPASSAT
Creisserii
Creisseries
Creisseria
Creisseriavam
Creisseriavatz
Creisserian
Aurii creissut
Auries creissut
Auria creissut
Auriavam creissut
Auriavatz creissut
Aurian creissut

III – Subjontiu

PRESENTIMPERFACH
Creissi
Creisses
Creisse
Creissem
Creissetz
Creissan
Creissèssi
Creissèsses
Creissèsse
Creissessiam
Creissessiatz
Creissèsson

IV – Imperatiu

AFIRMATIUNEGATIU
Creisse !
Creissem !
Creissetz !
Non créisser !
Non creissem ! Creissem pas !
Non creissetz ! Creissetz pas !

V – Formas impersonali

INFINITIUGERONDIUPARTICIPI PASSAT
CréisserCreissentCreissut *
Creissuda
Creissuts
Creissudi

Dins certans vèrbs dau 3ç grop en -ER, lo participi passat pòu aver:

  • 2 formas possibli: (conóisser) conoissut ↔ conegut, (paréisser) pareissut ↔ paregut
  • Una forma irregulara: jónher → jonch