Cors de nissart en linha – Conjugasons – Vèrbs dau 2d grop incoactius (IR)

FINIR

I – Indicatiu

PRESENT IMPERFACH PRETERITFUTUR
Finissi
Finisses
Finisse
Finissèm
Finissètz
Finisson
Finissii
Finissies
Finissia
Finissiavam
Finissiavatz
Finissian
Finissèri
Finissères
Finissèt
Finisseriam
Finisseriatz
Finissèron
Finirai, Finisserai *
Finiràs, Finisseràs
Finirà, Finisserà
Finirem, Finisserem
Finiretz, Finisseretz
Finiràn, Finisseràn

Li son 2 desinéncias possibli au futur:

  • Li desinéncias en I (-irai…) que correspòndon a la forma estandard
  • Li desinéncias en E (-isserai…) que constituisson una forma populara mai frequentament utilizada dins lo lengatge corrent
PASSAT COMPAUATPLUS-QUE-PERFACHFUTUR ANTERIOR
Ai finit
As finit
A finit
Avèm finit
Avètz finit
An finit
Avii finit
Avies finit
Avia finit
Aviavam finit
Aviavatz finit
Avian finit
Aurai finit
Auràs finit
Aurà finit
Aurem finit
Auretz finit
Auràn finit

II – Condicional

PRESENTPASSAT
Finirii, Finisserii *
Finiries, Finisseries
Finiria, Finisseria
Finiriam, Finisseriavam
Finiriatz, Finisseriavatz
Finirian, Finisserian
Aurii finit
Auries finit
Auria finit
Auriavam finit
Auriavatz finit
Aurian finit

Li son 2 desinéncias possibli au conditionnel présent:

  • Li desinéncias en I (-irii…) que correspòndon a la forma estandard
  • Li desinéncias en E (-isserii…) que constituisson una forma populara mai frequentament utilizada dins lo lengatge corrent

III – Subjontiu

PRESENTIMPERFACH
Finissi
Finisses
Finisse
Finissem
Finissetz
Finissan
Finissèssi
Finissèsses
Finissèsse
Finissessiam
Finissessiatz
Finissèsson

IV – Imperatiu

AFIRMATIUNEGATIU
Finisse !
Finissem !
Finissetz !
Non finir !
Non finissem ! Finissem pas !
Non finissetz ! Finissetz pas !

V – Formas impersonali

INFINITIUGERONDIUPARTICIPI PASSAT
FinirFinissentFinit
Finida
Finits
Finidi