Cors de nissart en linha – Conjugasons – Vèrbs dau 1r grop (AR)

CANTAR

Indicatiu


Present

Canti
Cantes
Canta
Cantam
Cantatz
Cantan

Imperfach

Cantavi
Cantaves
Cantava
Cantavam
Cantavatz
Cantavan

Preterit

Cantèri
Cantères
Cantèt
Canteriam
Canteriatz
Cantèron

Futur

Cantarai, Canterai *
Cantaràs, Canteràs
Cantarà, Canterà
Cantarem, Canterem
Cantaretz, Canteretz
Cantaràn, Canteràn

Passat compauat

Ai cantat
As cantat
A cantat
Avèm cantat
Avètz cantat
An cantat

Plus-que-perfach

Avii cantat
Avies cantat
Avia cantat
Aviavam cantat
Aviavatz cantat
Avian cantat

Futur anterior

Aurai cantat
Auràs cantat
Aurà cantat
Aurem cantat
Auretz cantat
Auràn cantat

Condicional


Present

Cantarii, Canterii *
Cantaries, Canteries
Cantaria, Canteria
Cantariam, Canteriavam
Cantariatz, Canteriavatz
Cantarian, Canterian

Passat

Aurii cantat
Auries cantat
Auria cantat
Auriavam cantat
Auriavatz cantat
Aurian cantat

Subjontiu


Present

Canti
Cantes
Cante
Cantem
Cantetz
Cantan

Imperfach

Cantèssi
Cantèsses
Cantèsse
Cantessiam
Cantessiatz
Cantèsson

Imperatiu


Afirmatiu

Canta!
Cantem!
Cantatz!

Negatiu

Non cantar!
Non cantem! Cantem pas!
Non cantetz! Cantetz pas!

Formas impersonali


Infinitiu

Cantar

Participi present

Cantant

Participi passat

Cantat
Cantada
Cantats
Cantadi

* Li son 2 tipes de desinéncias possibles a l’indicatiu futur e au condicional present:

  • Li desinéncias en A (-arai, -arii…) que correspòndon a la forma estandard
  • Li desinéncias en E (-erai, -erii…) que constituisson una forma populara mai frequentament utilizada dins lo lengatge corrent.